SORULAR ve CEVAPLAR

Prostat nedir ?
Erkeklerde mesane (idrar kesesi) tabanında yer alan ve dış idrar yolunun ilk kısmını çepeçevre saran bir organdır.


Prostatın görevi nedir ?
Erkeklerde ergenlik dönemi sonrası faaliyete geçen prostatın en önemli görevi meninin sulandırılması ve meni içindeki spermlerin vücut dışında belli bir süre sağlıklı yaşayabilmesini sağlamaktır. Böylece spermlerin kadınların yumurtasını döllemeleri için gerekli ortam sağlanmış olur.


Bende prostat var mı ?
Erkek çocuk prostatı ile birlikte doğar. Prostat bir hastalık değil bir organdır. Prostat hastalığı olarak eksik ifade edilen hastalık ise prostatın iyi huylu büyümesi dir (BPH). Çatallı idrar yapma, gece idrara kalkma, idrarı kesik kesik yapma vb. şikayetler de sitedeki BPH bölümünde ayrıntılı olarak anlatılmış olup sıklıkla bu hastalığın belirtileridir. Prostat büyümesi (BPH) tanısı için mutlaka üroloji uzmanına başvurmak ve muayene olmak gerekmektedir. Erkeklerin 40 yaşından sonra şikayeti olsun veya olmasın yıllık prostat muayenesi yaptırmaları önerilmektedir.


Prostatım kansere döner mi ?
İyi huylu prostat büyümesi (BPH) prostat kanserinden tamamen farklı bir hastalıktır. Bu konuda sık yapılan hatalardan biri bu iki hastalığı birbirine karıştırmaktır. Prostat kanseri prostatın iyi huylu büyümesinden (BPH) bağımsız olarak gerçekleşir. Bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta ise bu iki hastalığın tedavilerinin de tamamen farklı olmasıdır.


Prostat büyümesi (BPH) nedeniyle ameliyat olunca prostat kanseri olma ihtimalim kalır mı ?
Evet bu ameliyattan sonra prostat kanserine yakalanma ihtimali yine de devam eder. Prostat kabaca tarif edilecek olursa portakalda olduğu gibi meyve bölümü ve kabuk bölümü (Kapsül) olarak iki bölümden oluşur. Prostatın iyi huylu büyümesi daima iç taraftaki meyve bölümünden kaynaklanır.

Bu nedenle yapılan tüm ameliyat teknikleri (TUR , Greenlight lazer veya açık ameliyat) prostatın iç tarafına yöneliktir. Yani meyve çıkartılır ama kabuk kalır. Prostat kanseri ise çok sıklıkla dış bölüm yani prostatın kapsülünden (kabuk) kaynaklanır. Bu nedenle bu ameliyatlardan sonra prostat kanseri olma ihtimali devam edeceği için yıllık prostat muayenelerine aksatılmadan devam edilmesi gerekmektedir.


PSA nedir ve kimlerde bakılmalıdır ?
PSA (prostat spesifik antijen) prostat tarafından salgılanan ve spermlerin kadın yumurtasını döllemesinde gerekli olan bir enzimdir. PSA değeri kan örneği ile değerlendirilir. PSA nın kandaki değeri prostatın bazı hastalıklarında artar. Bu değerlendirme kesinlikle bir üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Sadece laboratuardan çıkan sonucun yanında yazan normal değerlere bakmak ne yazık ki bu tahlilin çok yanlış değerlendirilmesine sebep olabilmektedir!

PSA’ nın 45 yaşını geçen tüm erkeklerde bakılması önerilmekle beraber ailesinde prostat kanseri olan erkeklerin çok daha erken yaşlarda ve aksatmadan yıllık PSA değerlendirmesi yaptırmalarının hayati önemi vardır.